האינטרנט מוצף כל שנה באלפי אתרים חדשים, חלקם מתחרים זה עם זה. כל בעל אתר זקוק לחברת אחסון אתרים וכל אתר אינטרנט צריך דומיין ייחודי לו.

בכל מדינה ישנו גוף אשר מוסמך על רישום של שמות המתחם (הדומיינים) במדינה, כאשר בישראל איגוד האינטרנט הישראלי הוא הגוף האחראי על רישום דומיינים לאתרי אינטרנט. האיגוד הוא גוף עצמאי, ללא מטרות רווח, שהוקם בשנת 1994 ופועל לקידום של האינטרנט בישראל לצרכים של מחקר, עסקים, חינוך וכדומה.

איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC) אחראי על רישום דומיינים עם סיומת IL לכל אתר אינטרנט ישראלי, הוא מפעיל שירותי תשתית שעוזרים לקדם את עתידו של האינטרנט בישראל ומנהל את מחלף האינטרנט הישראלי. בנוסף, האיגוד מנסה להעלות מודעות לכל נושא הטכנולוגיה של האינטרנט בקרב החברה הישראלית.

איגוד האינטרנט הישראלי ISOC

מהם תפקידיו של איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC)?

הנה פירוט של פעילויות האיגוד:

  1. הפעלת שירותי תשתית – מרשם דומיינים עם סיומת il מופעל תחת האיגוד שנעשה על ידי רשמים מוסמכים, הקמת מחלף האינטרנט הישראלי וניהולו, שמנתב תעבורת אינטרנט בין ספקי אינטרנט בתוך ישראל ואירוח של שרתי שורש גלובאליים שמפענחים שמות מתחם בכל רשת האינטרנט.
  2. קידום האינטרנט בישראל – האיגוד יוזם באופן קבוע פעילויות המאפשרות, בין היתר, שיתוף פעולה בין המגזר הציבורי, העסקי, הממשלתי והאקדמי, כל זאת על מנת להעלות מודעות לטכנולוגית האינטרנט ולפתח ידע ולהפיץ אותו. האיגוד מנסה להקטין את הפערים הדיגיטליים בישראל ולקדם תרבות דיגיטלית. את הפערים מנסה האיגוד להקטין על ידי הגברת הנגישות של אנשים עם מוגבלויות ולקשישים לאינטרנט.
  3. קידומו של האינטרנט בהיבט טכנולוגי – קידום טכנולוגית האינטרנט על ידי יצירת קוד פתוח ומערכות פתוחות והקמת מאגר נתוני אינטרנט בישראל.
  4. תמיכה בכל פעילויות שמקדמת את האינטרנט בחברה הישראלית – עזרה לוועדות ציבוריות ופעילות במכון התקנים בישראל.
  5. ייצוג של קהילת האינטרנט בישראל בפורומים בין-לאומיים – האיגוד הוא חבר פעיל בכמה ארגונים ופורומים בכל העולם שפועלים בהיבטים שונים ברשת האינטרנט.

לסיכום,  איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC) מייצג, מקדם ומצעיד את קהילת האינטרנט הישראלית ללא שיקולים פוליטיים או מסחרים כלשהם.

המאמר נכתב בשיתוף עם Webgate אשר מציעה אחסון אתרים מומלץ על גבי תשתיות מחשוב ענן בישראל